Zdravotné stredisko ŽOS Koniarekova 5881/20, 917 01 Trnava

Všetko čo potrebujete vedieť o preventívnej prehliadke

Preventívna prehliadka u zubára je pojem, ktorý pozná každý z nás. Avšak v čom vlastne spočíva? Aké sú podmienky platby a ako často je potrebné ich absolvovať? Toto všetko sa dozviete v našom článku.

Preventívna prehliadka u zubného lekára nie je povinná, napriek tomu je lepšie ju absolvovať. Na rozdiel od preventívnej prehliadky u všeobecného lekára, gynekológa či u mužov nad 50 rokov urológa, vynechanie prehliadky u zubára nepoteší vaše zuby, ale ani peňaženku.

Kategórie zákrokov a platobné podmienky.

Stomatologické zákroky delíme na dve kategórie: štandardné a nadštandardné. Štandardné zákroky u zubára hradí poisťovňa, no ak ste zubára nenavštívili v predošlí rok, nebudete si môcť uplatniť doplatky zo zdravotnej poisťovne. V praxi to znamená, že ak tento rok nenavštívite vášho zubára aspoň raz, budúci rok si každý zákrok budete musieť hradiť z vlastnej peňaženky. Nadštandardné zákroky si hradí pacient vo väčšine prípadov sám.

Zdravotné výkony sa však delia aj na základe verejného zdravotného poistenia do dvoch kategórií: uhrádzané a čiastočne uhrádzané. O kompletnom zozname zákrokov, či už uhrádzaných alebo neuhrádzaných vás informuje váš stomatológ pred vykonaním zákroku.

Ktoré zákroky zapadajú medzi štandardné a ktoré medzi nadštandardné?

Medzi štandardné uhrádzané zákroky patria: výkony prvej pomoci pri bolestiach zubov, opuchu tváre či zápalu v dutine ústnej, ošetrenia úrazov zubov a tvárových kostí s postihnutím mäkkých častí, zubné výplne zo štandardných materiálov, RTG vyšetrenie, odstránenie kazu, vytiahnutie a resekcie zubov, stomato-chirurgické zákroky a ošetrenia pri ochorení ďasien a slizníc dutiny ústnej. Stomatologické náhrady, čeľustno-ortopedické aparáty, materiály na ich vyhotovenie a pod. výkony patria do kategórie nadštandardné. O ich cene sa informujte u vášho zubného lekára.

V čom spočíva preventívna prehliadka?

Počas preventívnej prehliadky zubár vyšetrí váš chrup, mäkké tkanivá, sliznice a tiež vaše hygienické návyky – teda to, či sa staráte o svoje zuby správne. Práve dôkladné čistenie zubov a starostlivosť o nepomáha predchádzať väčšinu ochorenia zubov ( vplyv na zuby majú však aj genetické predpoklady či strava ). Po absolvovaní prehliadky prebehne konzultácia s lekárom o potrebných zákrokoch, ktoré však nemusíte v deň prehliadky absolvovať.

V súčasnosti naše ambulancie spolupracujú so všetkými zdravotnými poisťovňami, ktoré na Slovensku fungujú, a to Všeobecná zdravotná poisťovňa, Zdravotná poisťovňa Dôvera a Zdravotná poisťovňa Union.

Je všeobecne známe, že návšteva zubára nie je lacným špásom, preto vám radíme čo najskôr si vypýtať termín u vášho stomatológa, aby ste sa vyhli zbytočným komplikáciám na budúci rok. V prípade akýchkoľvek otázok ohľadom zdravotných výkonov a preventívnej prehliadke vás radi informujeme v našej ambulancii alebo na telefónnom čísle 0907 207 600.