Zdravotné stredisko ŽOS Koniarekova 5881/20, 917 01 Trnava

Prvá návšteva zubného lekára

Návšteva zubára je dôležitou súčasťou starostlivosti o zdravie nie len u dospelých, ale aj u detí. Rodičia učia svojich potomkov pravidelne si umývať zúbky už od mladého veku, keďže starostlivosť o mliečne zuby je tak isto dôležitá, ako u dospelých.

Návšteva zubára je dôležitou súčasťou starostlivosti o zdravie nie len u dospelých, ale aj u detí. Rodičia učia svojich potomkov pravidelne si umývať zúbky už od mladého veku, keďže starostlivosť o mliečne zuby je tak isto dôležitá, ako u dospelých.

Kedy je však ideálne navštíviť zubára s dieťaťom po prvý raz?

Väčšina odborníkov odporúča prvú návštevu absolvovať už po dovŕšení prvého roku života dieťaťa. Pri tejto návšteve nejde ani tak o samotné vyšetrenie, ako o zoznámenie sa s prostredím, zubárom a celým procesom. Dôvodom, prečo staršie deti môžu mať pri prvej návšteve strach a spájať si zubára s bolesťou a nepríjemnými pocitmi môže byť, že na toto prostredie nie sú zvyknuté, alebo už majú kaz, ktorý treba hneď liečiť. Ak zoberiete svoje dieťa k zubárovi už ako celkom malé, postupne si zvykne na prostredie i samotného zubára a zistí, že netreba mať obavy.

Ak ste však návštevu odkladali a vaše dieťa je už staršie, pripraviť ho na obhliadku môžete aj doma. Skvelým nápadom je napríklad hrať sa doma na zubára alebo dieťa zobrať na vašu preventívnu prehliadku aby videlo, že ste v pohode a nemáte strach.

Pri ďalších návštevách je už potrebné chrup dieťaťa vyšetriť. Detičkám dáva pocit bezpečia a istoty, ak rodič s nimi počas celého procesu ostane v ambulancii. Ak je to potrebné dieťa môže ostať aj na kolenách rodiča. V zubárskom kresle tak sedí rodič a na ňom dieťa.

Po absolvovaní zoznamovacieho procesu je dôležité navštevovať zubára pravidelne. Preventívnu prehliadku by dieťa malo absolvovať 2 krát do roka z dôvodu predchádzania tvorby zubných kazov, prípadne včasnej diagnostike. Počas prehliadky lekár skontroluje detské zúbky, u bábätkách prerezávanie. Dieťa sa naučí, ako sa správne o zuby starať a tiež zistí, čo sa so zúbkami stane, ak ich čistenie zanedbá.

Každé dieťa opakuje správanie jeho rodičov a preto je dôležité, aby ste im išli príkladom. Starajte sa o svoj chrup, navštevujte pravidelne vášho stomatológa a zabudnite na stres v ambulancii. Nezabudnite, že mliečny chrup je tak isto dôležitý z dôvodu, že ovplyvňuje vývin trvalého chrupu.

My v MB Dent sa tešíme na Vás a Vaše ratolesti a garantujeme Vám, že spravíme všetko preto, aby ste sa u nás cítili príjemne a bezpečne.